[Transkript]
LB: Pozdravljeni v podkastu Več glav več ve! Z vami sva Lana in Maja, dve glavi iz projekta Zdrav duh v zdravi glavi, ki ga izvajamo pod okriljem SiNAPSE, slovenskega društva za nevroznanost!
MB: Tole je naš prvi zvočni dreg, za vse, ki vas zanimajo možgani in bi jih radi ohranjali v dobrem stanju in delovanju. Projektno ekipo projekta Zdrav duh v zdravi glavi sestavljajo navdušenci za znanost, zato iščemo odgovore na vprašanja o možganih in zdravju v znanstvenih raziskavah Nekateri nas že poznate, berete naše objave in nam sledite na družbenih omrežjih, podkast je poskus, da navdušimo še koga, zato vas vabimo, da delite naše vabilo z drugimi. Lana, zakaj se pogovarjamo o možganih?
LB: Možgani so najpomembnejši organ v našem telesu, a še vedno velika uganka. So temelj vsega, kar smo, znamo in zmoremo in vsega, kar se bomo skozi življenje lahko naučili, kar bomo doživeli, ustvarili in postali. Ob bolezni ali poškodbi možganov sodobna medicina bolniku redko ponudi pot k ozdravljenju. V tem so nevrološke in psihiatrične bolezni precej drugačne od drugih bolezni, vključno z rakom, ki ga danes pogosto lahko celo ozdravimo. Zato bi skrb za zdravje možganov in preprečevanje možganskih bolezni morala biti pomembno vodilo vsakega med nami in družbe kot celote. Maja, raziskovanje preventive je kar velik izziv, kajne?
MB: Da. Do nedavnega je bilo razmeroma malo raziskav, ki bi sistematično in skozi dalj časa preverjale, ali in kako lahko dejavniki okolja in življenski slog vplivajo na verjetnost za motnje v delovanju možganov. V zadnjih dveh desetletjih pa se je zanimanje za odgovore na ta vprašanja povečalo in spodbudilo razmah novih raziskav. Tudi obsežna vlaganja v nevroznanstvene projekte (kot je bil lani zaključeni projekt Humani možgani, angl. Human Brain Project) prinesla nova spoznanja o delovanju možganov v zdravju in bolezni. Postopno vemo vse več, a te informacije težko dosežejo ljudi, ki bi potrebovali znanje. Lana, zakaj znanost ne doseže javnosti?
LB: Znanost je lahko zapletena in znanstveni članki so zahtevno branje, ki terja poglobljeno pozornost. Sodobni trendi sporočanja narekujejo hitra, kratka sporočila, ki že na prvi pogled učinkovito pritegnejo pozornost. Zato posredniki informacij o znanosti večinoma poročajo na poenostavljen način, ki pogosto popači ugotovitve in zamolči, kako je bila neka raziskava narejena, kaj so njene odlike in slabosti in kakšno težo imajo njene ugotovitve. Razumevanje teh – recimo jim – podrobnosti pa je pomembno za vse, ki bi radi z znanstvenimi spoznanji informirali lastne odločitve. Maja, kaj v ta namen počne SiNAPSA?
MB: SiNAPSA že 21 let spodbuja zanimanje za možgane in nevroznanost s projekti, kot so vsakoletni Teden možganov, znanstvene konference, izobraževalne delavnice in izdajanje spletne revije eSinapsa. Projekt Zdrav duh v zdravi glavi je najmlajši projekt SINAPSE in je posvečen predvsem sporočanju znanosti o preventivi in spodbujanju skrbi za zdravje možganov. Ustvarili smo spletišče zdravaglava.si in oblikovali profile na družbenih omrežjih (vključno s Facebook-om, Instagram-om, LinkedIn-om, in YouTube-om), kjer smo danes z vami. Namen vsega našega dela je povzet v podnaslovu spletišča, “z znanostjo do zdrave glave”. Kot sedanji in bodoči strokovnjaki v medicini, psihologiji, kognitivni znanosti in drugih vedah kritično beremo znanstvene članke o možganih in zdravju in jih povzemamo v jeziku, ki je – vsaj upamo, da je tako – razumljiv tistim, ki si želijo vedeti in razumeti več, a se sami iz različnih razlogov ne morejo podati v branje izvirnih znanstvenih objav. A ker branje povzetkov mnogim ne sede v urnik in ker je včasih poslušanje boljši način za sprejemanje informacij. Lana, kako smo zastavili podkast?
LB: Enkrat na mesec bomo v epizodah predstavili izbrano temo in nekaj stalnih rubrik, kot so možganovice, nevropojmovnik in nekaj za spomin, občasno pa bomo dodali še kakšen vsebinski priboljšek kot so kratki pogovori z zanimivimi gosti. V možganovicah se bomo vsakokrat zadržali pri aktualnih temah iz nevroznanosti. Nevropojmovnik bomo posvetili razlagi izrazov, ki se navezujejo na raziskovanje možganov, ali znanost nasploh. Nekaj za spomin pa bomo vselej uporabili zato, da z vami delimo neko podorbnost, ki si jo bo vredno zapomniti. Če želite, lahko svoje vtise, predloge za dodatke ali izboljšave in vprašanja posredujete na zdravaglava.si@sinapsa.org. Z veseljem vam bomo prisluhnili in upoštevali, kar nam boste sporočili ter vam po najboljših močeh in karseda hitro odgovorili, morda tudi tako, da vaša vprašanja vključimo v naslednjo epizodo našega podkasta.
MB: Tako. Za prvič bo dovolj. Veselimo se druženja z vami!
LB: Hvala, da ste nam prisluhnili in do slišanja vse dobro, ker je ravno praznični čas, pa tudi mirne praznike in vse dobro v letu, ki prihaja!
Podkast Več glav več ve je del SiNAPSINEGA projekta Zdrav duh v zdravi glavi, ki ga kot program krepitve in varovanja zdravja sofinancira Ministrstvo za zdravje, v okviru projekta promocije znanosti “Možgani so zakon!” pa ga podpira tudi Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost. Če nas želite podpreti tudi vi, lahko na zdravaglava.si/donacije najdete informacije o možnosti neposrednega nakazila ali odmeri dohodnine. Hvala!