Izhodišča in namen raziskave
Izsledki nekaterih raziskav kažejo, da lahko uporaba obteženih odej pri ljudeh zmanjša nespečnost ter omili simptome depresije in tesnobnosti. Mehanizmi v ozadju teh učinkov so zaenkrat še neznani, verjetno pa vključujejo vpliv mase odeje na vzdraženost simpatičnega dela avtonomnega živčevja, ki je pomembno vpleten pri odzivu na stres, in spremembe v izločanju nekaterih hormonov (oksitocin, melatonin). Avtorji povzete raziskave so zato preverjali, ali uporaba obtežene odeje pri mladih, zdravih preiskovancih povzroči spremembe v izločanju melatonina in vpliva na subjektivno poročanje o zaspanosti in trajanju spanca.
Metodologija
V raziskavo so vključili šestindvajset nekadilcev, 11 žensk in 15 moških, povprečno starih 24,4 let ter brez pridruženih bolezni ali motenj spanja, ki v preteklosti niso uporabljali obteženih odej. Ženske so za izključitev vpliva menstrualnega ciklusa na cirkadiani ritem jemale hormonsko kontracepcijo. Preiskovance so naključno razporedili v dve skupini glede na zaporedje uporabe obtežene ali navadne odeje, poskus pa je bil razdeljen v dve fazi, ki sta skupaj trajali deset dni. Obe sta vključevali privajanje na obteženo (12,2 % telesne mase preiskovancev) in navadno odejo (2,4 % telesne mase preiskovancev) nekaj dni pred izvedbo meritev v laboratoriju, ki so potekale peti in deseti dan. Takrat so preiskovanci ob 19. uri dobili standardiziran večerni obrok, med 19. in 21. uro pa so bili vsi izpostavljeni enaki jakosti svetlobe, s čimer so raziskovalci skušali zmanjšati interindividualne razlike v začetku izločanja melatonina. Med 21. in 23. uro so luči v laboratoriju zatemnili, preiskovanci pa so spali od 23. ure do 7. ure zjutraj. Med 22. in 23. uro so preiskovancem na dvajset minut v slini izmerili koncentracijo melatonina, kortizola, oksitocina in alfa-amilaze (posrednega kazalnika delovanja simpatičnega živčevja) ter z uporabo standardiziranih vprašalnikov ocenjevali njihovo zaspanost (slednje so ponovili tudi po dramljenju naslednji dan), med spanjem pa so preiskovanci nosili aktimeter, s čimer so raziskovalci merili trajanje spanja.
Rezultati
Skupini sta se statistično značilno razlikovali le v izločanju melatonina, ki je bilo večje pri uporabi obtežene odeje.
Zaključki
Raziskovalci ugotavljajo, da uporaba obtežene odeje pri mladih, zdravih preiskovancih lahko prispeva k večjemu izločanju melatonina kot uporaba običajne odeje. Kot morebiten mehanizem navajajo večje vzdraženje kožnih senzoričnih živčnih vlaken, kar prek povezav z možganskim deblom lahko vpliva na delovanje nekaterih možganskih področij, udeleženih v izkušanju stresa, bolečine in strahu, ter češerike, ki izloča melatonin. Opisano razlago podpirajo tudi z navedbo izsledkov, ki kažejo, da pri osebah s popolno prekinitvijo hrbtenjače uporaba obtežene odeje nima vpliva na izločanje melatonina. Kot pomanjkljivosti raziskave izpostavljajo kratko trajanje, uporabo zgolj ene mase obtežene odeje (saj ni izključeno, da bi razlike v občutljivosti preiskovancev na zaznano maso odeje ob sočasni uporabi različno težkih odej vplivale na rezultate) in vključitev razmeroma majhnega števila zdravih, mladih preiskovancev, kar omejuje možnost posploševanja izsledkov. Zaključujejo, da so potrebne dodatne, metodološko bolje zastavljene raziskave, ki bi lahko nudile večji vpogled v dejansko uporabnost obteženih odej za lajšanje nekaterih motečih psiholoških simptomov in stanj.
Povzela: Lana Blinc, dr. med.
Komentar strokovnjakinje
V švedski študiji, objavljeni v Journal of Sleep Research, so raziskovalci preverjali vpliv obtežene odeje na spanje. Nekateri članki poročajo, da težja odeja zmanjša občutek nespečnosti, tesnobe in depresije. Avtorje je zanimalo, ali obtežena odeja med spanjem pri zdravih preiskovancih vpliva na subjektivno zaspanost, trajanje spanja in izločanje melatonina. Raziskava je bila narejena na zelo majhnem številu preiskovancev (26 oseb). Ugotovili so, da je bilo v skupini preiskovancev, pokritih s težjo odejo, višje izločanje melatonina, drugih razlik pa niso potrdili. Ob tem mehanizem delovanja obtežene odeje na izločanje melatonina ni znan in tudi njihova razlaga, glede na fiziologijo izločanja melatonina, ni logična. Študija je zelo pomanjkljiva in menim, da njenih rezultatov in zaključkov ne moremo upoštevati, saj se postavlja vprašanje, kaj bi se izkazalo na večjem številu preiskovancev, v različnih starostnih obdobjih, z boljšim objektivnim spremljanjem spanja (ne le aktimetrijo) v daljšem časovnem obdobju. Čudi me, da je bila študija ob vseh pomanjkljivostih sprejeta za objavo v Journal of Sleep Research.
Prof. dr. Leja Dolenc Grošelj, dr. med.
Bibliografski podatki o objavi
- Meth EMS, Brandão LEM, van Egmond LT, Xue P, Grip A, Wu J et al. A weighted blanket increases pre-sleep salivary concentration of melatonin in young, healthy adults. Journal of Sleep Research. 2022;e13743. DOI: 10.1111/jsr.13743