Izhodišča in namen raziskave
Nadzorovano dihanje je v zadnjem času pritegnilo veliko pozornosti javnosti zaradi potencialnih
Metodološke značilnosti
Iskanje literature je potekalo v petih podatkovnih bazah (PsycInfo, PubMed, ProQuest, Scopus in Web of Science) ter dveh registrih kliničnih študij (ClinicalTrials.gov in ISRCTN) do februarja 2022. Ključne iskalne besede so bile: breath, respir, random, RCT in stress.
Avtorji so se osredotočili izključno na raziskave z naključno razporeditvijo preiskovancev (angl. randomised controlled trials, RCT), pri katerih so statistične analize upoštevale zdravstveno stanje udeležencev, tehniko in način izvedbe dihalnih vaj, tipe kontrolnih skupin ter merilne instrumente za stres.
Glavni poudarek je bil na objavljenih in neobjavljenih raziskovalnih poročilih z meritvami subjektivnega stresa. Za vključitev so morale študije izpolnjevati naslednje kriterije:
- Jezik objave je angleščina.
- Vsebina vključuje dihalne tehnike (več kot 50 % intervencije).
- Gre za
naključno razporeditev preiskovancev. Ocenjuje se samoporočane ravni stresa ter izraženost simptomov tesnobnosti ali depresije. - Študija vključuje odrasle (18+ let).Izključene so bile študije, ki so uporabljale tehnike ali kontrolne skupine s komponentami dihalnih, ki so posredno vplivale na dihanje (npr. čuječnost, petje, aerobna vadba).
Preliminarno pregledovanje glede na kriterije upravičenosti je izvedel prvi avtor. Končna izbira je vključevala tudi citiranje in preverjanje skladnosti med ocenjevalci, dvomi pa so se razreševali s posvetovanjem med avtorji.
Raziskovalci so v okviru meta-analize ocenili tudi pristranost vključenih raziskav, pri čemer so upoštevali pristop za izvedbo naključne razporeditve preiskovancev in načine merjenja rezultatov. Ocenjeno tveganje za pristranost je bilo nizko, zmerno ali visoko.
Rezultati
V meta-analizo je bilo vključenih 12 raziskav z naključno razporeditvijo preiskovancev
Zaključki
Rezultati kažejo, da nadzorovano dihanje lahko prispeva k izboljšanju duševnega zdravja, predvsem z zmanjševanjem stresa, tesnobe in depresije. Kljub obetavnim ugotovitvam avtorji opozarjajo na potrebo po metodološko bolje zasnovanih nadaljnjih raziskavah, s čimer bi zmanjšali tveganje za pristranost in na bolj zanesljiv način ovrednotili morebitne blagodejne učinke nadzorovanega dihanja na duševno zdravje.
Povzela: Ajda Centa, mag. kog. zn.
Bibliografski podatki o objavi
- Fincham GW, Strauss C, Montero-Marin J, Cavanagh K. Effect of breathwork on stress and mental health: A meta-analysis of randomised-controlled trials. Scientific Reports. 2023;13(1):432. DOI: 10.1038/s41598-022-27247-y