Izhodišča in namen raziskave
Možganska kap je eden od vodilnih vzrokov za prezgodnjo smrt in dolgotrajno manjzmožnost pri odraslih, ki po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije vsako leto prizadene približno 15 milijonov ljudi. Številne raziskave so pokazale, da med najpomembnejše dejavnike, ki povečujejo tveganje za nastanek možganske kapi, spada kajenje. Kljub raznovrstnim ukrepom, ki spodbujajo ljudi k opustitvi kajenja, se je v zadnjih letih skupaj z naraščanjem svetovnega prebivalstva povečalo tudi skupno število kadilcev. Avtorji raziskave so s statistično analizo preučili povezavo med možgansko kapjo in kajenjem, pri čemer so upoštevali naslednje dejavnike: kadilski status (kadilci, nekdanji kadilci, nekadilci), spol, število pokajenih cigaret na dan, tip možganske kapi in čas sledenja preiskovancem.
Metodološke značilnosti
Gre za sistematični pregled z meta-analizo. Avtorji so v računalniških podatkovnih zbirkah PubMed, Embase in Cochrane poiskali presečne ter kohortne raziskave in raziskave, ki so primerjale bolnike z zdravimi preiskovanci ter preučevale povezavo med izpostavljenostjo cigaretnemu dimu in možgansko kapjo. Upoštevali so raziskave na človeških preiskovancih, objavljene v angleščini med 1. 1. 1980 in 1. 6. 2018, in vključili objave, ki so poročale o razmerju tveganj za možgansko kap pri eksperimentalni in kontrolni skupini ter so vključevale 95-odstotni interval zaupanja. V končno analizo so tako vključili 14 raziskav, ki so skupaj zajemale 303.134 preiskovancev, med katerimi je v času spremljanja prišlo do 4050 primerov možganske kapi.
Rezultati
Pri trenutno aktivnih kadilcih je bila pojavnost možganske kapi značilno večja kot pri nekadilcih, medtem ko pri nekdanjih kadilcih raziskovalci pomembno povečanega tveganja v primerjavi z nekadilci niso opazili. Celokupno tveganje je bilo pri ženskah večje kot pri moških, tveganje za posamezni tip možganske kapi pa se med kadilci in kadilkami ni razlikovalo. Tveganje je bilo odvisno tudi od količine pokajenih cigaret: vsakih 5 dodatnih cigaret na dan je pomenilo 12-odstotno povečanje tveganja. Raziskava je pokazala tudi do 45 % večje tveganje za možgansko kap pri pasivnih kadilcih v primerjavi s preiskovanci, ki cigaretnemu dimu niso bili izpostavljeni.
Zaključki
Rezultati raziskave kažejo na obstoj povezave med kajenjem in večjo pojavnostjo možganske kapi. Povezava obstaja tako pri aktivnih kadilcih, kjer tveganje narašča sorazmerno s številom dnevno pokajenih cigaret, kot tudi pri pasivnih kadilcih. Omejitve opravljene meta-analize vključujejo metodološko raznolikost vključenih raziskav, kar zmanjšuje primerljivost njihovih izsledkov. Rezultati nakazujejo, da opustitev kajenja zmanjša tveganje za možgansko kap, vendar bi bile potrebne dodatne raziskave, s katerimi bi natančneje opredelili, kako čas od prenehanja vpliva na trenutno tveganje. Prav tako bi bilo potrebno z dodatnimi raziskavami na večjih vzorcih preučiti, kakšen je vpliv kajenja na posamezen podtip možganske kapi.
Povzela: Maja Filipič
Komentar strokovnjaka
Cigaretni dim vsebuje več kot 7000 kemijskih snovi, od katerih jih je najmanj 250 neposredno škodljivih za zdravje, 69 pa rakotvornih. Kajenje torej pomeni nenehno vnašanje strupov v telo, ki iz pljuč prestopajo v kri in škodujejo vsem organom, do katerih priteka kri. Izrazito so na udaru krvne žile, in možganske arterije niso izjema. Pospešeno naraščanje togosti arterij in pospešena ateroskleroza pri kadilcih se prevedeta v povečano tveganje za možgansko kap. Nižje tveganje za bivše kadilce v primerjavi z aktivnimi kadilci pomeni, da se tveganje vendarle znatno zmanjša, če kajenje opustimo.
Omeniti velja še manj znano dejstvo, da je dim iz kurišč praktično enako škodljiv za zdravje kot tobačni dim. Razlika je le v tem, da dima iz kurišč navadno ne vdihavamo koncentriranega, kot to velja za cigaretni dim. Onesnaženost zraka z nepopolno izgorelimi delci utegne postati resen zdravstveni problem, če se bomo ob pomanjkanju zemeljskega plina v kurilni sezoni ponovno zatekali h kurjenju premoga ali lesa.
Prof. dr. Aleš Blinc, dr. med.
Bibliografski podatki o objavi
- Pan B, Jin X, Jun L, Qiu S, Zheng Q, Pan M. The relationship between smoking and stroke: A meta-analysis. Medicine (Baltimore). 2019;98(12):e14872. DOI: 10.1097/MD.0000000000014872