zdravaglava.si
  • Nevroznanost
  • Skrb za možgane
    • Spanje
    • Prehrana
    • Gibanje
    • Umovadba
    • Prosti čas
  • Možgančki
  • O nas
  • Iskalnik
zdravaglava.si
  • Nevroznanost
  • Skrb za možgane
    • Spanje
    • Prehrana
    • Gibanje
    • Umovadba
    • Prosti čas
  • Možgančki
  • O nas
  • Iskalnik

Vloga glasbe v lajšanju demence

4. julija 2022

Izhodišča in namen raziskave 

Demenca je nevrološka bolezen, ki se kaže kot poslabšanje spoznavnih (kognitivnih) funkcij, kot so razmišljanje, orientacija in razumevanje, ter socialnih funkcij in čustvovanja. Zdravila, ki so trenutno na razpolago, bolezenskega procesa ne zavirajo in le kratkoročno lajšajo simptome. V zadnjem času raziskovalci zato preverjajo učinkovitost drugih oblik zdravljenja, kot je uporaba glasbe, ki bi lahko predstavljala sredstvo za upočasnitev upada umskih zmožnosti pri posameznikih z demenco. Avtorji povzete raziskave poročajo o sistematičnem pregledu in meta-analizi izvirnih raziskav vpliva glasbe na kognitivne funkcije, kakovost življenja ter simptome depresije pri bolnikih z demenco.

Metodološke značilnosti

Raziskovalci so na podlagi jasnih kriterijev iz nabora pregledane literature izbrali 8 ustreznih izvirnih raziskovalnih poročil. V analizirane raziskave je bilo vključenih skupno 816 preiskovancev z blago do zmerno obliko demence, od katerih so bili vsi ali oskrbovanci v domovih za starejše občane ali pa bolniki v bolnišnicah. Terapija z glasbo se je med raziskavami razlikovala – v nekaterih so se udeleženci aktivno ukvarjali z glasbo (npr. s petjem, igranjem inštrumentov ali  plesom), pri drugih pa je šlo le za poslušanje glasbe.

Rezultati

Na podlagi analize izbranih raziskav so znanstveniki ugotovili, da bi poslušanje glasbe lahko imelo ugoden vpliv na izboljšanje kognitivnih funkcij bolnikov z demenco, saj obstajajo razlike med eksperimentalno in kontrolno skupino (npr. izboljšan spomin, orientacija), vendar je trdnost zaključkov omejena zaradi velike izračunane raznolikosti med raziskavami. V meta-analizo vpliva glasbe na kakovost življenja so bile vključene tri izvirne raziskave. Rezultati so nakazovali možen učinek glasbe na kakovost življenja po zaključku zdravljenja, vendar je bila opažena razlika med skupinama najverjetneje naključna. Pri proučevanju vpliva glasbe na simptome depresije 6 mesecev po zaključku zdravljenja so rezultati 4 raziskav omenjali možen ugoden učinek na omenjene simptome pri pacientih z demenco, medtem ko takoj po terapiji z glasbo teh učinkov pri 5 raziskavah ni bilo opaziti. Tudi pri raziskavah v povezavi s simptomi depresije je bila ugotovljena visoka raznolikost, zato bi do omenjenih statistično značilnih učinkov lahko prišli tudi po naključju. Pri nobeni od izvirnih raziskav ni bila ugotovljena pristranskost pri objavljanju.

Zaključki 

Povzeta raziskava nakazuje pozitivne učinke terapije z uporabo glasbe na izboljšanje kognitivnih funkcij pri oskrbi bolnikov z demenco. Vpliv glasbe na kakovost življenja ljudi z demenco je bil viden takoj po zdravljenju, a ni trajal dolgo. Za preverbo ugodnih učinkov glasbe so potrebne nadaljnje raziskave, ki morajo biti dobro zastavljene in izpeljane ter morajo vključevati večje število preiskovancev.

Povzela: Sara Čebron, študentka medicine

 

Komentar strokovnjakinje

Meta-analiza je vključila zelo majhno število izvirnih raziskav, le osem. Izvedene so bile po letu 2009. To lahko kaže, da je področje uporabe terapije z glasbo pri bolnikih z demenco in raziskovanja njene učinkovitosti še mlado. Ker so avtorji v meta-analizo želeli vključiti le najkakovostnejše klinične raziskave, nizko število vključenih raziskav nakazuje tudi, da se šele v zadnjem času zavedamo, kakšna naj bo kakovostna raziskava učinkovitosti kognitivnega treninga, in da je take raziskave v realnem okolju (z bolniki) izredno težko izvajati. Avtorji meta-analize so se srečali s težavo, da je izbranih osem izvirnih raziskav uporabljalo različne vrste terapije z glasbo, poleg tega so bile terapije različno dolge in intenzivne. Nekaj odkritij meta-analize je bilo na nek način presenetljivih, na primer, ugotovljeno je bilo, da je zgolj poslušanje glasbe lahko učinkovitejše od terapij z aktivnejšim pristopom (npr. s petjem ali plesom), pa tudi, da imajo kratkotrajne terapije večji učinek na kognitivno delovanje kot dolgotrajne. Ni jasno, zakaj je prišlo do takih rezultatov in ali niso
zgolj posledica slučaja. Treba bo počakati še kakšno desetletje, da se nabere več kakovostnih raziskav, preden bomo lahko bolnikom z demenco poslušanje glasbe ali druge vrste aktivnosti, ki vključujejo glasbo, z gotovostjo ponudili kot terapijo, ki ima pomembne pozitivne učinke.

prof. dr. Anja Podlesek

Bibliografski podatki o objavi

  • Moreno-Morales C, Calero R, Moreno-Morales P, Pintado C. Music Therapy in the Treatment of Dementia: A Systematic Review and Meta-Analysis. Front Med (Lausanne). 2020 May 19; 7:160. DOI: 10.3389/fmed.2020.00160

Kaj pravi znanost?

Za ustrezno oceno učinkovitosti umetniškega udejstvovanja pri izboljšanju izidov zdravljenja je potrebno poenotenje raziskovalnih protokolov in poročanja rezultatov

Umetniško udejstvovanje kot del zdravljenja

Za ustrezno oceno učinkovitosti umetniškega udejstvovanja pri izboljšanju izidov zdravljenja je potrebno poenotenje raziskovalnih protokolov in poročanja rezultatov

Več
Izsledki majhne raziskave izkazujejo zmanjšano odzivnost malčkov, zatopljenih v igro na pametni tablici, na spodbude in prošnje iz okolice, kar lahko prispeva k okrnjenemu socialnemu in čustvenemu razvoju.

Pametne naprave, pozornost in vedenje malčkov

Izsledki majhne raziskave izkazujejo zmanjšano odzivnost malčkov, zatopljenih v igro na pametni tablici, na spodbude in prošnje iz okolice, kar lahko prispeva k okrnjenemu socialnemu in čustvenemu razvoju.

Več
Posledice dolgoročne rabe elektronskih cigaret niso opredeljene, vendar sta zaradi akutnih tveganj smiselna previdnost in omejevanje dostopa.

So elektronske cigarete res varnejše od običajnih?

Posledice dolgoročne rabe elektronskih cigaret niso opredeljene, vendar sta zaradi akutnih tveganj smiselna previdnost in omejevanje dostopa.

Več

Bi radi storili več?

Podprite nas

zdravaglava.si tudi na socialnih omrežjih

Spletišče zdravaglava.si ponuja izbor znanstveno podprtih priporočil za ohranjanje zdravja in kakovosti življenja. Spletna stran ni nadomestilo za pogovor z zdravnikom, ki posameznikovo zdravstveno stanje najbolje pozna in mu lahko utemeljeno svetuje glede koristi in tveganj pri upoštevanju priporočil. Če imate skrbi ali vprašanja, povezana z zdravjem, vas prosimo, da poiščete zdravniško pomoč.

© 2019 – 2025 Projekt p3Z in program ZDZG

 

ISSN 2820-5073

Zdravaglava.si

Search

Naša spletna stran uporablja piškotke. S piškotki si pomagamo pri zagotavljanju storitev. Z obiskom se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke.Skrij obvestilo