Izhodišča in namen raziskave
Vitamini B kompleksa igrajo pomembno vlogo pri vzdrževanju ravnovesja nevronov v možganih, saj vzpodbujajo njihovo inhibicijo in zavirajo ekscitacijo. Motnje v tem ravnovesju so povezane z mnogimi nevropsihiatričnimi boleznimi, kot so tesnobna motnja, depresija, epilepsija in shizofrenija, poleg tega pa imajo omenjeni vitamini učinek tudi na normalno vidno procesiranje (le-to je vezano na delovanje živčnega sistema in ne specifično na delovanje optičnega aparata očesa, ki je okrnjeno pri npr. slabovidnosti). Zaradi njihove pomembne vloge, so se raziskovalci odločili raziskati učinke prejemanja visokih doz vitamina B6 in vitamina B12 pri vzorcu zdravih preiskovancev, v primerjavi s tistimi učinki, ki jih je na preiskovance imel placebo. Pričakovali so predvsem izboljšanje simptomov tesnobnosti, depresije in vidnega procesiranja pri preiskovancih.
Metodološke značilnosti
Raziskava je bila izvedena kot dvojno slepa in je trajala 5 let. V njo se je na začetku vključilo naključnih 478 preiskovancev, ki so za raziskavo izvedeli preko socialnih omrežij, od znancev ali iz oglasov, od tega je 381 žensk in 92 moških, starih med 18 in 58 let. Večina preiskovancev je bila študentov. Izključeni so bili ljudje z laktozno intoleranco (placebo je vseboval laktozo), sladkorno boleznijo, epilepsijo in tisti, ki so že jemali multivitaminske tablete z B kompleksom. Preiskovanci so bili razdeljeni v 3 skupine: prva skupina je dnevno prejemala 1000 μg vitamina B12, druga skupina je dnevno prejemala 100 mg vitamina B6, tretja pa je prejemala placebo. Vitamine so v obliki tablet prejemali en mesec. V končne analize niso vključili vseh preiskovancev, saj so rezultati testov vidnih zaznav pri nekaterih preiskovancih kazali na nerazumevanje navodil ali pa so bili po presoji raziskovalcev na drugačne načine neprimerni za vključitev v končne analize. Potencialno izboljšanje simptomov depresije in tesnobnosti so raziskovalci ocenili s pomočjo vprašalnikov, izboljšanje vidnih zaznav pa s pomočjo testov, s katerimi so merili, kako dobro preiskovanci vidijo predmet na kontrastnem ozadju in kako dober je njihov binokularni vid.
Rezultati
Analize rezultatov so pokazale statistično značilen padec izrazitosti simptomov tesnobne motnje pri tistih, ki so jemali vitamin B6 ali vitamin B12, večji učinek pa je bil zaznan ob jemanju vitamina B6. Pri nobeni skupini ni prišlo do značilnih sprememb v zmanjšanju ali povečanju simptomov depresije. Vidno procesiranje se je izboljšalo pri tistih, ki so jemali vitamin B6, manj pa pri tistih, ki so jemali vitamin B12.
Zaključki
Raziskovalci so potrdili zaključke predhodnih raziskav, ki so nakazovale na ugoden vpliv jemanja vitamina B6 na vidno procesiranje in simptome tesnobne motnje. Raziskava pa je imela kar nekaj metodoloških omejitev. Vzorec, uporabljen za raziskavo, so pretežno sestavljale mlajše ženske, s precej nizko zastopanostjo moških predstavnikov. Veliko omejitev so predstavljale tudi manjkajoče krvne analize, ki bi objektivno izkazale, ali preiskovanci sledijo urniku jemanja vitaminov. Raziskovalci so omenili tudi dejstvo, da je bila samoocenjena tesnobnost preiskovancev že ob začetku preiskave dokaj visoka, kar se ne sklada nujno s samooceno tesnobnosti celotne populacije. Zato so izpostavili, da so potrebne dodatne raziskave o tem, ali vitamin B6 niža nivo tesnobnosti le pri tistih, ki so že v osnovi bolj anksiozni, ali pa je jemanje prehranskega dodatka učinkovito tudi pri splošni populaciji. Pomemben pomislek sproža tudi čas trajanja jemanja vitaminov, saj so raziskovalci predpostavili, da je za maksimalen učinek verjetno potrebno dolgotrajnejše jemanje. Določeni procesi, kot je recimo mielinizacija, spodbujena s pomočjo vitamina B12, so namreč dolgotrajni. Zaključili so, da je njihova raziskava omogočila pomemben vpogled v učinke jemanja vitaminov B6 in B12, saj so izsledki nakazali na ugoden učinek na mentalno stanje preiskovancev in tudi na njihov vid. V prihodnosti pa so potrebne še dodatne, dolgotrajnejše in bolj natančne raziskave.
Povzela: Ida Muc, študentka medicine
Bibliografski podatki o objavi
- Field,DT, Cracknell RO, Eastwood JR, Scarfe P, Williams CM, Zheng Y, Tavassoli T. High-dose Vitamin B6 supplementation reduces anxiety and strengthens visual surround suppression. Human Psychopharmacology: Clinical and Experimental, 37(6), e2852 (2022). DOI: 10.1002/hup.2852