Prekomerna telesna masa je povezana s številnimi zdravstvenimi težavami, kot so odpornost na inzulin, arterijska hipertenzija in dislipidemije, ter nastankom in poslabšanjem različnih bolezenskih stanj. Zdrav življenjski slog, ki vključuje pestro prehrano pretežno rastlinskega izvora in čim bolj redno telesno dejavnost, predstavlja temeljni pristop k zdravljenju debelosti in z njo povezanih bolezni. Kljub temu pa je dosledno sledenje načelom zdravega življenjskega sloga za bolnike, zlasti tiste z zelo visokim indeksom telesne mase (ITM > 30 kg/m2), lahko velik izziv, zato zdravljenje vključuje tudi farmakološke in kirurške pristope. Obstoječa zdravila za pomoč pri izgubi telesne mase so največkrat zgolj zmerno učinkovita, njihovo uporabo pa dodatno omejujejo stranski učinki in cena tovrstnega zdravljenja.
Avtorji povzetega izvirnega članka so v dvojno slepi raziskavi z naključno razporeditvijo preiskovancev preverjali varnost in učinkovitost semaglutida kot dodatnega sredstva pri izgubi telesne mase pri odraslih bolnikih z ITM nad 30 kg/m2 (ali nad 27 kg/m2 v primeru pridruženih bolezni, ki so vključevale obstruktivno spalno apnejo, dislipidemije, povišan krvni tlak in srčno-žilne bolezni). Bistveni izključitveni kriteriji so zajemali sladkorno bolezen tipa 2, krvno koncentracijo glikiranega hemoglobina nad 6,5 %, anamnezo akutnega ali kroničnega vnetja trebušne slinavke ter predhodni kirurški poseg ali uporabo zdravil za zdravljenje debelosti v letu pred začetkom raziskave. Skupno 1961 preiskovancev je bilo v razmerju 2:1 naključno razporejenih v eksperimentalno skupino, ki je 68 tednov enkrat tedensko prejemala podkožne injekcije semaglutida, in kontrolno skupino, ki je v enakem obdobju enkrat tedensko prejemala podkožne injekcije placeba. Obe skupini sta bili v štiritedenskih razmikih deležni strokovnega svetovanja o zdravem življenjskem slogu in spodbujani k manjšemu vnosu kalorij, redni telesni dejavnosti ter doslednemu dnevnemu beleženju zaužite hrane in količine telesne aktivnosti. Rezultati statistične analize kažejo na večjo učinkovitost semaglutida v primerjavi s placebom, saj so preiskovanci v eksperimentalni skupini v času opazovanja povprečno izgubili 14,9 % telesne mase, preiskovanci v kontrolni skupini pa 2,4 %. Preiskovanci v eksperimentalni skupini so imeli večjo verjetnost uspešne izgube 5 %, 10 % in 15 % telesne mase kot preiskovanci v kontrolni skupini, bolje pa so se odrezali tudi pri točkovnikih, ki vrednotijo prisotnost bolečine ter splošno psihofizično počutje. Po drugi strani so pogosteje poročali o stranskih učinkih, ki so bili večinoma povezani s prebavnimi motnjami, zaradi katerih je 7 % preiskovancev v eksperimentalni skupini prekinilo sodelovanje v raziskavi (v primerjavi s 3,1 % v kontrolni skupini).
Ali vse to pomeni, da je uporaba semaglutida v splošnem priporočljiva alternativa zdravemu življenjskemu slogu? V najširšem smislu zagotovo ne, saj je raziskava vključevala preiskovance z lastnostmi, ki ne veljajo za splošno populacijo. Po metodološki plati so pri določenih izračunih zajeli vse preiskovance, ne glede na doslednost izvajanja terapevtskih ukrepov in morebitnih dodatnih postopkov zdravljenja debelosti, zato moramo biti pri interpretaciji izsledkov pozorni. Pomembno se je zavedati tudi vira financiranja raziskave, saj jo je podprlo farmacevtsko podjetje, ki izdeluje in trži dotični preparat semaglutida, čeprav to samo po sebi ne zmanjšuje zanesljivosti zaključkov in je jasno zapisano tudi v izvirnem članku. Dodaten pomislek predstavlja tudi to, da avtorji sicer izpostavljajo odstotke preiskovancev v kontrolni skupini, ki jim je ob koncu raziskave uspelo izgubiti vsaj 5, 10 ali 15 % telesne mase, kot primer doslednega upoštevanja priporočil o zdravem življenjskem slogu, vendar ne navajajo podatkov o tem, kako dosledno so se tovrstnih priporočil držali preiskovanci v eksperimentalni skupini – če je bila doslednost med skupinama primerljiva, je učinek semaglutida morda v resnici nekoliko manjši.
Evropska agencija za zdravila je novembra 2021, v veliki meri tudi na podlagi opisane raziskave, odobrila uporabo semaglutida v tedenskih odmerkih v obliki podkožnih injekcij za pomoč pri hujšanju, pri odraslih z ITM > 30 kg/m2 (ali >27 kg/m2 v primeru sočasne arterijske hipertenzije, bolezni srca ali sladkorne bolezni tipa 2). Čeprav gre za učinkovito obliko pomoči bolnikom, ki so zaradi debelosti in pridruženih bolezni najbolj ogroženi, to ne zmanjšuje pomena zdravega življenjskega sloga, ki ostaja dolgoročno najbolj zanesljiv in učinkovit način za krepitev in ohranjanje zdravja.
Povzela: Lana Blinc, dr. med.
Bibliografski podatki o objavi
- Wilding JPH, Batterham RL, Calanna S, Davies M, Van Gaal LF, Lingvay I s sod. Once-Weekly Semaglutide in Adults with Overweight or Obesity. New England Journal of Medicine. 2021;384:989-1002. DOI:10.1056/NEJMoa2032183
- Europe Gives Green Light to Once-Weekly Semaglutide for Weight Loss - Medscape - Nov 16, 2021. Dostopno na:https://www.medscape.com/viewarticle/963027 [citirano 6. 1. 2022].