Izhodišče
Anksiozne motnje močno zmanjšajo kakovost posameznikovega življenja in povečajo pojavnost srčno-žilnih zapletov. Več kot tretjina pacientov se ne odzove na terapijo, še večjemu številu pacientov pa je terapija nedostopna. Zato zdravniki poskušajo blažiti simptome s priporočanjem telesne aktivnosti.
Namen
Raziskovalce je zanimalo, v kolikšni meri telesna dejavnost vpliva na simptome anksioznih motenj.
Metodologija
Za meta-analizo so zbrali 6 randomiziranih kliničnih raziskav, s skupno 262 odraslimi udeleženci. Vsem so postavili diagnozo anksiozne motnje, od tega jih je 132 telovadilo, 130 pa ne. Nihče se ni zdravil s zdravili ali psihoterapijo.
Simptome anksioznosti so merili pred in po telovadbi, po standardnih metodah merjenja, ter meritvam določili mediane in standardne odklone.
Rezultati
Ugotovili so, da telovadba zmerno učinkovito blaži simptome anksiozne motnje. Učinek telesne vadbe je podoben, kot je v drugih raziskavah opisan učinek zdravil, med katerimi so najpogosteje uporabljeni antidepresivi. Telesna vadba izboljšuje tudi zdravje srčno-žilnega sistema.
Razprava
Natančen mehanizem delovanja telesne vadbe, ki vpliva na zmanjševanje anksioznosti, še ni poznan. Ugotovili pa so, da se je pri pacientih, ki so telovadili, povečala raven BDNF v serumu, ki je ključen za dolgoročni spomin in preživetje ter rast nevronov.
Pri kontrolni skupini je bila povišana tudi variabilnost srčnega utripa, kar je pokazatelj uravnoteženega delovanja avtonomnega živčevja, sproščenosti in psihične odpornosti.
K zmanjšanju vznemirjenja pa pripomore tudi sproščanje endorfina in serotonina med samo fizično aktivnostjo.
Zaključki
Meta-analiza potrjuje, da telesna aktivnost blagodejno vpliva na posameznikovo počutje. V veliki meri blaži tesnobo, saj se ob redni telesni vadbi poveča samozavest in izboljša samopodoba.
Ker je uspešna tudi pri odpravljanju simptomov tesnobe, je primerna za zdravljenje pacientov z anksiozno motnjo. Pri tem pa prisotnost profesionalnega trenerja močno zmanjša verjetnost prenehanja vadbe.
Za določanje vpliva različnih intenzitet in tipov telovadbe so potrebne nove, bolj poglobljene raziskave. Do takrat pa lahko za izboljšanje zdravja sledimo standardnim priporočilom (vsaj 150 minut zmerne ali 75 minut intenzivne aktivnosti na teden).
Povzela: Maja Bošnjaković
Komentar strokovnjaka
Že vrsto let vemo, da je telesna dejavnost zmerno učinkovita proti depresiji, podatki o učinkih na anksiozne motnje (med katere prištevamo generalizirano anksiozno motnjo, panične napade, fobije in posttravmatsko stresno motnjo) pa so bili nejasni. Opisana meta-analiza je potrdila, da redna telesna dejavnost zmerno (za 50 -79 %) zmanjšuje tudi simptome anksioznih motenj.
prof. dr. Aleš Blinc, dr. med.
Bibliografski podatki o objavi
- Stubbs B Vancamfort D Rosenbaum S Firth J Cosco T Veronese N s sod. An examination of the anxiolytic effects of exercise for people with anxiety and stress-related disorders: A meta-analysis. Psychiatry Research 2017 Mar. 249; 102-8. DOI: 10.1016/j.psychres.2016.12.020