Sedentarni, oz. pretežno neaktivni življenjski slog lahko spodbudi razvoj kroničnih bolezni, med drugim tudi bolezni srca in ožilja. S staranjem se ob nezdravem življenjskem slogu verjetnost za razvoj srčno-žilnih bolezni še dodatno poveča.
Eden izmed največjih izzivov javnozdravstvene politike je promocija zdravega načina življenja. Po podatkih svetovno zdravstvene organizacije (World Health Organization) se bo do leta 2025 število starejših povečalo 15- krat. Zaradi kroničnih bolezni, ki so povezane s sedentarnim življenjskim slogom bodo močno porasli stroški za zdravstvo. Z izobraževanjem in ustrezno preventivo bi lahko te stroške znatno zmanjšali.
Redna telesna aktivnost je obratno sorazmerna z umrljivostjo, saj zmanjšuje verjetnost za razvoj srčno-žilnih bolezni, sladkorne bolezni tipa 2, osteoporoze, depresije, debelosti, raka dojke in raka debelega črevesja. Poleg tega ima ugoden vpliv na počutje.
Kljub dokazom, da ima redna telesna aktivnost ugodne učinke na zdravje, je promocija zdravega življenjskega sloga še vedno nezadostna in pogosto neučinkovita. Statistični podatki kažejo, da je v svojem prostem času fizično aktivnih le 32% odraslih. Pri otrocih in mladostnikih je takšnih 66%. Tudi ljudje, ki so jim zdravstveni delavci iz zdravstvenih razlogov priporočili fizično aktivnost, se priporočil držijo redko. V splošnem prav tako velja, da so fizično neeaktivni ljudje, ne glede na njihovo zdravstveno stanje, prepričani, da so v dobri telesni kondiciji.
Redna telesna dejavnost mora postati del vsakdanjega načina življenja, saj je njena odsotnost povezana z razvojem kroničnih bolezni in zviševanjem zdravstvenih stroškov. Pomembno vlogo pri promociji zdravega življenja mora odigrati zdravstvena politika. Zlasti pa se je potrebno osredotočiti skupino ljudi, ki so zdravi, a živijo sedentarno.
Povzela: Natalija Pavlinjek
Komentar strokovnjaka
Da ima redna telesna aktivnost pozitivne učinke na zdravje in počutje, je znano že zelo dolgo. Le spomniti se je potrebno reka »zdrav duh v zdravem telesu«, ki izhaja iz latinskega »mens sana in corpore sano« … Že stari Rimljani so torej vedeli, da je redna telesna vadba ključ do zdravja in dobrega počutja, sodobni človek pa je na to pozabil. V obravnavanem članku so zapisali: »Nihče se ne rodi neaktiven, takšni postanemo«. Bodimo torej fizično aktivni.
as. dr. Boštjan Rituper
Bibliografski podatki o objavi
- Guimarães Veiga G, Ciolac Gomes E. Physical activity: practice this idea. Cardiovasc Dis 2014; 4(1): 31-33. PMCID: PMC3925885