Predhodne raziskave so pokazale, da se po izpostavitvi sončni svetlobi poviša koncentracija urokanske kisline v koži, krvi in urinu. Ker je težko izvesti merjenje koncentracij snovi v eni sami živčni celici, preteklim raziskavam ni uspelo ugotoviti, kako sončni žarki vplivajo na možgane. Znano je, da urokanska kislina absorbira UV-svetlobo in s tem ščiti kožo pred sončnimi žarki. Namen te raziskave je bil zato odkriti, ali je urokanska kislina prisotna tudi v živčevju in kakšna je njena vloga v možganih.
Rezultati raziskave so pokazali, da svetloba, podobna sončni, poviša raven urokanske kisline tudi v možganih, kar posledično poveča nastajanje in sproščanje glutamata, ki sodeluje pri učenju in pomnjenju. Potrebno je opozoriti, da so bili ugodni učinki opaženi pri 30 minut trajajoči izpostavljenosti soncu podobni svetlobi, dolgotrajna izpostavljenost soncu pa je zaradi tveganja za razvoj kožnih obolenj še zmeraj nevarna. Preden lahko trdimo, da sonce koristi delovanju možganov, je potrebno preveriti, ali to velja tudi za človeške možgane, in natančneje opredeliti mehanizme, preko katerih bi lahko sončna svetloba nanje ugodno vplivala.
Povzela: Eneja Sajko
Bibliografski podatki o objavi
- Zhu H, Wang N, Yao L, Song X, Huang G, Xiong W et al. Moderate UV Exposure Enhances Learning and Memory by Promoting a Novel Glutamate Biosynthetic Pathway in the Brain. Cell. 2018; 173: 1716-1727. DOI: 10.1016/j.cell.2018.04.014