Vemo, da vse živali spijo in da lahko zaradi pomanjkanja spanja umrejo. Nihče pa ne ve točno, zakaj je temu tako. V povzeti raziskavi so pokazali, da pri vinskih mušicah in miših pomanjkanje spanja vodi do kopičenja reaktivnih kisikovih spojin (ROS) v črevesju in do krajše življenjske dobe. ROS so kratkožive in zelo reaktivne molekule – reagirajo z velikimi molekulami (DNA, beljakovine) v celici in uničijo njihovo strukturo. Ko celica teh napak ne more več popravljati, preneha delovati in propade, kar ROS sprosti tudi v okolnje tkivo. Glede na rezultate ostalih raziskav avtorji članka menijo, da to lahko uniči črevesne bakterije, ki uravnavajo normalno delovanje prebavil, lahko se pojavijo vnetja in celo mutacije, ki vodijo do rakavih obolenj ter posledično vplivajo na zdravje in življenjsko dobo.
Ko so v raziskavi živalim spet omogočili zdrav spalni cikel, se je znižal nivo ROS v črevesju, tkivo se je obnovilo in tudi življenjska doba je bila skoraj enaka kot pri živalih, ki so normalno spale. Črevo ima namreč zelo veliko sposobnost obnavljanja, kar pomeni, da se poškodovane celice hitro nadomestijo z novimi.
Ko so raziskovalci neprespanim živalim dodali antioksidante v prehrano ali spodbudili delovanje antioksidativnih encimov v njihovem črevesju, so izničili učinek nespečnosti na skrajšanje življenjske dobe. To spoznanje nakazuje, da je povišana koncentracija ROS v črevesju prispeva k skrajšani življenjski dobi pri nespečih živalih.
Povzela: Kristina Colja
Več o nespečnosti in drugih motnjah spanja ter njihovem vplivu na zdravje si lahko preberete tudi v uvodnem besedilu Spanje za zdravo glavo.
Bibliografski podatki o objavi
- Vaccaro A, Dor YK, Nambara K, Pollina EA, Lin C, Greenberg ME, s sod. Sleep Loss Can Cause Death through Accumulation of Reactive Oxygen Species in the Gut. Cell. Cell Press. 2020 Jun 4; 181(6): 1307-28. DOI: 10.1016/j.cell.2020.04.049